Дубаи од 30.11 – 04.12.2017

 

ДЕН 1 СКОПЈЕ – ДУБАИ

 

Состанок на групата на аеродромот Александар Велики, 3 часа пред полетување. Директен лет во 13:05h и пристигнување во Дубаи во 21:05h часот по локално време, организиран трансфер од аеродром до хотел. Ноќевање. FZ 792 M 30NOV 4 SKPDXB HK1 1305 2105 73H E 0 G Цело време ќе бидете придружувани од професионални водичи и нашите вработени. Градот Дубаи со својот развој го пулсира срцето на Емирати и на Блискиот Исток. Дубаи е вториот емират по Абу Даби, кој има население од над 2 милиони. Главна  карактеристика на Дубаи Емирати, за разлика од другите, е тоа што само 10% од своите годишни приходи се добиени од индустријата на јаглеводороди. Главниот извор на приход доаѓа од економската зона во градот – држава Jebel Ali и туризмот.

 

ДЕН 2 ДУБАИ ( CITY TOUR )

 

Појадок во хотел во Дубаи – Главниот економски град на Обединетите Арапски Емирати, кој секогаш го привлекува вниманието на туристите од целиот свет. Во текот на оваа програма ќе имате можност да ги посетите некои од посебно убавите пејсазажи и објекти во светот, со оглед дека овој град е единствен во однос на оваа комбинација на елементи, ориентални и оние современи. Панорамски разглед (City Tour – вклучено во цената) : прво ќе се посети Jumeriah џамијата (која е една од најубавите џамии во Дубаи). Потоа продолжуваме кон познатата улица на познатиот Шеик Зајед (именувана како главна артерија на градот), потоа ќе се насочиме кон областа на Бизнис Зоната (преполна со уникатни згради), како што е Еmirates Tower и Светскиот трговски центар. Се е во потполна хармонија и оваа програма понатаму продолжува да ни покажува чуда како Burj Al Khalifa, која е највисоката зграда во светот 818 m, а во близина е до Дубаи Мол, кој е комерцијален центар, најголем во светот. Потоа ја продолжуваме нашата посета во внатрешноста на Palm Jumeirah, што е многу посебна архитектура изградена целосно над водата. Таму ќе имате можност да го видите луксузниот хотелот Atlantis the Palm и можност за панорамско фотографирање. Потоа ќе го посетиме хотелот Burj Al Arab, кој е единствениот хотел во светот со 7 *. Можности за слободно време во чаршијата на источните зачини и сувото овошје. Ја завршуваме нашата програма во една од најпознатите зони Dubai Gold Souk, една од најпознатите области позната по накит во Блискиот Исток. Слободно време за ручек кој не е задолжителен. Ноќевање во хотел.

 

ДЕН 3 ДУБАИ

 

Тура со опција за дополнително плаќање – Џип Сафари во пустината со вечера (50 евра по особа -минимум 20 особи). По појадокот во хотелот со придружба на водичи може да се посети Дубаи Мол и ќе имате можност да го разгледате најголемиот трговски центар во светот. Составен од 1.200 продавници кои се полни со престижни брендови. Центарот го посетуваат 37 милиони гости годишно и 750 илјади секоја недела. Во внатрешноста има лизгалиште, аквариум со најголема фасада, како и најголемото кино во светот. Нашата програма продолжува понатаму со посета на Молот на Емирати, кој нуди голем спортски центар за скијање. Нашата програма ќе продолжи со Џип Сафари во пустината. Џип Сафари е една од доживувањата која ќе ни овозможи да го сфатиме животот на жителите во пустината. Пустинската магија ќе ни се прикаже на најфантастичен начин со Џип Сафари со истражувањето на Дуни и Оази, кои потсетуваат на дијаманти во бескрајната пустина. За време на патувањето низ пустината ќе имате чувство на апсолутна слобода без правила и ограничувања, со повеќе Дуни кои изгледаат како огромни бранови во бескрајното море од песок. Арапското гостопримство ќе направи да се чувствувате како Шеик во близина на кампот, каде што ќе застанеме и ќе уживаме во шоуто организирано од ориентални стомачни танчерки и звуци. Таму ќе уживате во традиционалната вечера со специјалтитети на скара. По завршувањето на програмата враќање и ноќевање во хотелот

.

ДЕН 4 ДУБАИ

 

Тура со опција за доплнително плаќање – Абу Даби (55 евра по лице – најмалку 20 особи) Абу Даби – познат како ‘Менхетн од Арабија’, поради ултра модерните облакодери. Главниот град на Обединетите Арапски Емирати, е прострен остров во Т-форма, во близина на Заливот на Персија. Ние ќе имаме можност да посетиме прекрасни места како џамија ‘Шеик Зајед’, ремек-дело на нео-исламската архитектура, како и една од најубавите џамии во целиот свет. Џамијата има околу 1.000 столбови на нејзината надворешна страна, кои се обложени со повеќе од 20.000 мермерни плочи со полу – скапоцени камења, вклучувајќи школки, бисери и др. Посетата на оваа џамија е навистина незаборавно искуство. Посетата продолжува со разглед на ‘Емирати Палас’ кој е многу луксузен и кој е импресивен во своето место. Потоа продолжуваме со посета на Heritage Village, Марина Мол како и островот ‘Saadyat’, кој е огледало на вистински развој на најбогатите градови во светот. Во продолжение го посетуваме островот ‘Yas’, каде се наоѓа комплексот ‘Ferrari World’ и тркачката патека на формула 1. По завршувањето на разгледот се враќаме во Дубаи. Тура со опција за доплнителнао плаќање – Dhow Cruise со вечера (45 евра по особа минимум 20 особи). Навечер прошетка со брод Dhow Cruise. Ќе имаме можност да ги видиме највисоките облакодери на двете страни на Dubai Creek. Прошетката е придружувана со ориентална музика, овозможувајќи ни пријатна атмосфера, уживајки во традиционалните специјалитети. Ова ќе биде едно од незаборавните доживувања за време на престојот во Дубаи.

 

ДЕН 5 ДУБАИ – СКОПЈЕ

 

Трансфер до аеродромот во Дубаи. Директен лет Дубаи – Скопје 09:15h. FZ 791 U 04DEC 1 DXBSKP HK1 0910 1205 73H E 0 G Пристигнување во Скопје во 12:05h по локално време.

 

Цена на аранжманот:              599 €     (37.140 мкд)

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

– Авионси превоз: Скопје-Дубаи-Скопје

– Аеродромски такси

– Сместување во хотел ***, на база 4 ноќевања со појадок

– Паорамски разглед на градот со водич

– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

Трошоци за виза за Дубаи: 75

Туристичка такса за престој

– Патничко, здравствено осигурување

– Jeep Safari во пустина ( 50 € по лице, за реализација потребно е минимум 20 лица)

– Dhow cruise ( 45 € по лице, за реализација потребно е минимум 20 лица)

 

Напомени:      

– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници

– За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.а.Бела Роза

Т.А Бела Роза

  •   Булевар 1-ви Mај 185 Битола

  •    +389 47 22 52 54

  •    belaroza@t.mk

Галерија

Контакт

© Т.А Бела Роза 1993-2017 Изработено од Elite Web