ИСТАНБУЛ

 

1 ден: 05.04.2018 ( Четврток )

Состанок на групата во 18 часот. Поаѓање за Истанбул. Ноќно возење со попатни паузи преку Грција.

 

2 ден: 06.04.2018 ( Петок )  

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел со 3***. Мал одмор. Посета на најголемиот тематски аквариум во Европа, кој има водечка позиција во светските аквариуми благодарение на неговиот волумен, различните видови на риби како и сите други активности кои се ЕДИНСТВЕНО И НЕПОВТОРЛИВО ИСКУСТВО.  Посета на трговскиот центар Mall of Istanbul, слободно време за индивидуална прошетка низ трговскиот центар. Панорамски разглед на градот. Враќање во хотелот. Факултативна вечера во национален ресторан со ориентална музика. Ноќевање.

 

3 ден: 07.04.2018 ( Сабота )

Појадок. По појадокот – факултативна посета на Аја Софија, едно од најмонументалните зданија на Христијанската вера, конструирана како базилика во VI-от век од царот Јустинијан. Факултативна посета на Топ Капи – Палатата на султаните, заедно со ризницата, посета на Сината џамија– едно од најголемите архитектонски чуда, позната по нејзините 6 минариња изградени во името на султанот Ахмет. Слободно попладне за индивидуални прошетки и посета на Капали Чаршија. Вечерта – посета на Цариградската (Вселенската) Патријаршија, со дочек на следниот ден, кога се  обзнанува воскреснувањето на Исус Христос од страна на Вселенскиот патријарх. Ноќевање.

 

4 ден: 08.04.2018 ( Недела )

Појадок. По појадокот, одјавување од хотелот. Факултативно крстарење со брод по Босфор  и факултативна посета на Отоманската Палата Долно Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманските Султани која содржи музејка збирка со непроценливо богатство…. Потоа, Ве водиме до видиковецот Џамлиџа од каде ќе го видите Истанбул и Босфор на дланка. Посета на највисоката зграда во Европа висока 236 метри, трговскиот центар САФИР  со прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја. Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Пристигнување наредниот ден во утринските часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 4.990 денари

 

Во цената е вклучено:

 • превоз со високотуристички автобус
 • сместување во хотел 3*** на база 2 ноќевања со појадок
 • посета на Азискиот дел и видиковецот Џамлиџе
 • посета на Сината џамија
 • панорамски разглед на градот
 • организација и водство на аранжманот
 • посета на трговскиот центар Mall of Istanbul

Во цената не е вклучено:                                                                                                                                

 • патничко осигурување
 • вечера во национален ресторан со богато мени – 25 евра
 • посета на Аквариумот – 15 евра
 • Крстарење по Босфор – 20 евра
 • Посета на Долно Бахче Сарај – 25 евра
 • Аја Софија – влезница со водич 15 евра
 • Топ Капи – влезница со водич 15 евра
 • Кулата Saphire Seyir Terasi, заедно со влезница за 4 Д кино симулација – 15 евра

           http://www.istanbulakvaryum.com/ ; http://www.istanbulsapphire.com/

 

Напомена:

За реализација на аранжманот, потребни е минимум од 40 патници

За овој аранжман важат општите услови на патување ТА Бела Роза II

Агенцијата го задржува правото на измена на редоследот на програмата

Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање

Т.А Бела Роза

 •   Булевар 1-ви Mај 185 Битола

 •    +389 47 22 52 54

 •    belaroza@t.mk

Галерија

Контакт

© Т.А Бела Роза 1993-2018 Изработено од Elite Web