21 и 22 Октомври

СОФИЈА – РИЛСКИ МАНАСТИР – БЛАГОЕВГРАД

Софија е главен град на Бугарија. Се наоѓа на запад од земјата, под планината Витоша. Знаменитостите на градот одразуваат повеќе од 2.000 години историја, вклучувајќи ги и грчката, римската, отоманската и советската окупација. Рилскиот манастир се наоѓа на 1147 метри надморска височина во средината на мирисни зимзелени шуми на планината Рила. Манастирот е комплекс од културно живеалиште и земјоделски објекти кои се распослани на околу 8800 квадратни метри. Рилскиот манастир има уникатна архитектура. Надвор, манастирот изгледа како тврдина, има 24 метри камени ѕидови, кои формираат неправилен петтоаголник. Во центарот на дворот се наоѓа кулата Хрелиов и главната црква Рождество на пресвета Богородица. Камбанаријата е додадена во кулата во 1844 год. храмот се состои од пет куполи, три олтари и два параклиси. Најважното и највредното во црквата е иконостасот кој има неверојатна резба.. Музејот во манастирот има историски колекции од 35.000 експонати, богата колекција од икони, дрвени резби, културни и етнографски предмети.Благоевград е културен центар на југозападна Бугарија. Се наоѓа во долината на реката Струма во подножјето на планините Рила и Пирин. Благоевград располага со пешачки центар со зачувана архитектура од 19 –от век и бројни ресторани, кафулиња и бутици. Изграден е во ренесансен стил и нуди богата колекција од претставници од “Археологија”, “Етнографија”, “Природа”. Во близина на Благоевград туристите можат да го најдат Бачиново Парк, на само 3,5 километри од градот.

 

1 ден:  21.10.2017 Состанок на групата во 04.00 ч на Спортската Сала на паркингот. Поаѓање за Софија. Сместување во хотел. Слободно време за разглед на градот: градскиот плоштад, Цумот, Парламентот, Националниот и Историски Музеј, црквите Ротонда, Св. Софија,Св. Недела, Руската Црква, Храмот Александар Невски со дванаесетте позлатени куполи, Дворецот на културата… Ноќевање.

 

2 ден: 22.10.2017 Поаѓање за Рилски манастир, посета и разглед на манастирот. Во попладневните часови поаѓање за Благоевград, можност за ручек, прошетка низ градот, посета на трговските центри, слободно време за шопинг…Поаѓање и пристигнување во Битола во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 3.700 денари

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

  • Сместување во хотел на база 1 ноќевање со појадок
  • Превоз на дадената релација со високотуристички автобус
  • Организација и водство на аранжманот

 

Во цената на аранжманот не се вклучени:

  • патничко осигурување (задолжително)
  • Услуги кои не се наведени во програмата

 

НАПОМЕНА: – За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници.
– За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. Бела Роза II

Т.А Бела Роза

  •   Булевар 1-ви Mај 185 Битола

  •    +389 47 22 52 54

  •    belaroza@t.mk

Галерија

Контакт

© Т.А Бела Роза 1993-2018 Изработено од Elite Web